LX Factory - postindustrialna Lizbona

piątek, 17 sierpnia 2018

Na mojej liście 10 rzeczy, które każdy foodie musi zrobić w Lizbonie, nie bez powodu na 3. miejscu znalazło się LX Factory. Po odhaczeniu kolejnych atrakcji w tłocznych od turystów miejscach, aż ma się ochotę na chwilę spokoju od gwaru miasta. Takim właśnie miejscem jest LX Factory. Tutaj na terenie dawnej fabryki czas jakby zwalnia, ludzi jest znacznie mniej, a industrialny klimat panujący wewnątrz oczarowuje już od wejścia.

Plan LX Factory.

Neon witający przed wejściem do LX Factory.

LX Factory w miejscu po dawnej fabryce.

Czym jest LX Fatory?

W podlizbońskim miasteczku Alcântara (obecne jednej z dzielnic Lizbony) w 1846 roku założono jedną z największych w tym regionie fabryk —  Companhia de Fiação e Tecidos Lisbonense. Z czasem, gdy fabryka upadła wiele przedsiębiorstw przejęło po niej miejsce, by w 2007 roku finalnie je opuścić. W 2008 roku grupa MainSide z architektką Filipą Baptistą na czele postanowiła teren po dawnej fabryce kreatywnie wykorzystać, tworząc swojego rodzaju kooperatywę zrzeszającą różnych przedsiębiorców i artystów. W LX Factory znajdziemy dzisiaj liczne sklepy, kawiarnie, restauracje, przestrzenie co-workingowe, galerie sztuki i salony usługowe. Pofabryczny teren jest pełen odniesień do dawnych czasów, które integrują się ze sztuką współczesną i street-artem. Dla mnie LX Factory pokazuje, jak Portugalia zmieniała się przez lata i jak młodzi ludzie widzą ten kraj współcześnie. Bo Lizbona to nie tylko azulejos, piękne kamienice, czarująca Alfama, czy rozrywkowe Barrio Alto to miasto, które przeszło ogromne zmiany w ostatnich latach przez turystyczny boom i mogło na nowo odżyć. LX Factory to dla mnie manifest młodego pokolenia w pigułce.


LX Factory koniecznie trzeba coś zjeść!

Na miejscu byłej fabryki powstało 21 restauracji i kawiarni, które oferują sporo dobrego! Od tradycyjnej portugalskiej kuchni po nowoczesną, przez amerykańskie burgery i sushi, aż po cukiernie. Moja ulubiona to Cantia z lekką i pyszną portugalską kuchnią w niesamowitej przestrzeni w stylu vintage. Jej wnętrze to uhonorowanie fabryki Mirandela i tamtejszej stołówki, w której restaurowali się pracownicy. Spójrzcie tylko na zdjęcia — dla mnie to jednak z najciekawiej urządzonych restauracji, jakie kiedykolwiek odwiedziłem.

Ciekawym wystrojem w klimacie z gier video i Alicji z Krainy Czarów zaintrygowała mnie burgerownia Burger Factory. Serwują tutaj całkiem przyzwoite buły, więc jeśli znudzi Was kuchnia lokalna, to zdecydowanie można śmiało wpaść. Duża popularnością cieszy się również Restaurante A Praça, której ze względu na tłumy ludzi, nie odwiedziłem, ale patrząc po karcie, serwują tutaj ciekawą kuchnię europejską z silnymi portugalskimi wpływami.

Miejscem totalnie must visit jest według mnie cukiernia Landeau z najlepszym czekoladowym ciastem, jakie kiedykolwiek jadłem w swoim życiu i nie ma w tym ani krzty przesady. Za niecałe 4 € można znaleźć się w niebie i kontemplować kawałek ciacha w gustownym wnętrzu, w którym wszędzie pachnie kakao. Absolutnie polecam.

Na sam koniec na lekki lunch, czy kawę można zajrzeć do Café na Fábrica,  gdzie w fajnym otoczeniu robią bardzo dobrą czarną. Jednak interesujących lokali jest znacznie więcej i sądzę, że po wizycie w żadnej knajpce w LX Factory nie wyjdziesz zawiedziony!

Wnętrze restauracji Cantia w LX Factory.

Wnętrze restauracji Cantia w LX Factory.

Wnętrze restauracji Cantia w LX Factory.

Wnętrze restauracji Cantia w LX Factory.

Doskonały dorsz z jarmużem i ciecierzycą w restauracji Cantina.

Wnętrze restauracji Burger Factory w LX Factory.

Wnętrze restauracji Burger Factory i popisowe danie.

Kawiarnia Café na Fábrica.

Kawiarnia Café na Fábrica.

Wnętrze Restaurante A Praça.

Cukiernia Landeau w LX Factory.

Najlepsze ciasto czekoladowe z Landeau.

LX Factory to jednak coś więcej niż tylko jedzenie!

No właśnie, trochę wykroczę poza kulinarne tematy, bo w LX Factory można znaleźć wiele innych świetnych miejsc. Obok różnych butików z niesztampowymi pamiątkami, lokalnym rękodziełem, meblami, naturalnymi kosmetykami, czy sklepów z artystyczną odzieżą można znaleźć miejsce wyjątkowe dla każdego mola książkowego. Mowa tutaj o księgarni Ler Devagar, która znajduje się w budynku po dawnej drukarni. Stosy książek ustawione od góry po sam bardzo wysoki sufit, stare maszyny drukarskie, podwieszone papierowe zabawki, klimatyczna kawiarnia i mała galeria z dziełami sztuki, powodują, że trudno stamtąd wyjść!

Po LX Factory zdecydowanie warto się posnuć, pozaglądać w każdy zakątek i poobserwować, co robią tutaj ludzie. Otwarta dla obserwujących przestrzeń kreatywna jest pełna artystów, start-upów, różnych firm i salonów usługowych o niecodziennym designie. Dodatkowo wszechobecny street-art i niebanalny wystrój wnętrz powoduje, że zostaniemy tutaj dłużej niż na jedno popołudnie. W LX Factory można spędzić cały dzień i z pewnością się nie nudzić!

Wnętrze księgarni Ler Devagar.

Wnętrze księgarni Ler Devagar.

Sklepy z odzieżą i Barber w LX Factory.

Sklepy z pamiątkami w LX Factory.

Sklep z kosmetykami w LX Factory.

Pracownia artystyczna w LX Factory.

Jak dojechać do LX Factory?

LX Factory położone jest tuż pod słynnym mostem 25. kwietnia (Ponte 25 de Abril) w dzielnicy Alcântara. Według mnie najlepiej jest przejść się tam w drodze z Belém ze względu na piękną ulicę Rua da Junqueira, która tam prowadzi. Z samego centrum Lizbony najlepiej dostać się tramwajem 15E do przystanku Estação Santo Amaro odjeżdżającym z dworca Cais de Sodré lub pociągiem jadącym do Belém, wysiadając na stacji Alcântara-Mar.

*

LX Factory || Rua Rodrigues de Faria 103, Alcântara, Lisboa
godziny otwarcia kompleksu: codziennie 6:00-0:00
godziny otwarcia sklepów: zwykle 12:00-19:00

godziny otwarcia restauracji mogą być różne,
 dlatego najlepiej sprawdzić je na stronie lxfactory.com

Zainteresował Ciebie ten wpis? Zobacz również:

0 komentarze